HTPC-AUDIO Strona o optymalizacji komputera do zastosowań multimedialnych, odtwarzania plików audio-video.


Idź do treści

Odtwarzanie Audio

Chcesz opublikować na stronie www.htpc-audio.com recenzję swojego urządzenia PC-Audio, konfigurację sprzętu - Zapraszam!      KLIK!

W tej zakładce opiszę jak skonfigurować odtwarzacz Foobar2000 tak aby komputer stał się naprawdę dobrym źródłem dźwięku. I to bez inwestowania niebotycznych sum w źródło sygnału.

Potrzebne programy:
1. Ashampoo Core Tuner link
2. RAMDisk link
3. Foobar2000 link

Niezbędne wtyczki:
KernelStreaming - pozwala na bezpośrednie połączenie wyjścia odtwarzacza ze sterownikiem karty dźwiękowej/konwertera pomijając windowsowy mikser co jest warunkiem uzyskanie odtwarzania bitperfect.
WASAPI - ewentualnie do testów

Pierwszą rzecz jaką zrobimy to nadanie aplikacji wyłączności nad naszym urządzeniem audio i przejęcie nad nim kontroli.

Start -> Panel Sterowania -> Dźwięk -> wybieramy urządzenie które służy do odtwarzania muzyki -> Właściwości -> Zaawansowane

Upewnij się że oba pola wyboru są zaznaczone.


W celu zapewnienia odtwarzaczowi audio optymalnych warunków pracy i skróceniu ścieżki którą muszą przebyć pliki zanim trafią do sterowników karty dźwiękowej/konwertera posłużyłem się dwoma pomocniczymi programami. Jeden z nich tworzy wirtualną pamięć w przestrzeni fizycznej pamięci RAM i nazywa się RAMDisk. Foobar oferuje oczywiście odpowiednią wtyczkę, która nawet tak samo się nazywa i spełnia podobne zadanie, ja jednak wybrałem rozwiązanie z zewnętrznym programem przede wszystkim dlatego że instaluję odtwarzacz w samej pamięci RAM. Poza tym przy obu rozwiązaniach nie można ot tak sobie kliknąć na plik i zacząc odtwarzać muzykę, trzeba najpierw skopiować pliki do utworzonej przestrzeni w pamięci RAM, a mi łatwiej jest posługiwać się wybranym przeze mnie rozwiązaniem. Ale to już kwestia gustu.
Drugi program służy do zarządzania wydajnością i optymalizacją. Dzięki niemu możemy ustawić odpowiednią koligację rdzeni procesora i ustanowić właściwe priorytety dla zainstalowanych programów. Jest to jedyny program w mojej konfiguracji komputera który jest płatny. Nazywa się
Ashampoo Core Tuner. Jego koszt nie jest wielki, to tylko 26zł. W celach testowych można ściągnąć w pełni funkcjonalną wersję trial.

INSTALACJA
W pierwszej kolejności instalujemy programy
Ashampoo Core Tuner i RAMDisk. Konfigurację programu Ashampoo zostawiamy na koniec, kiedy będzie zainstalowany Foobar.

KONFIGURACJA RAMDisk:

 • Zakładka Settings. W zależności od tego jak dużo mamy pamięci RAM ustawiamy wielkość wirtualnej pamięci. Ja mam 4GB fizycznego RAM i 1,8GB ustawione w programie RAMDisk.

Zaznaczamy FAT32 Partition i Windows Boot Sector.


 • W zakładce Load/Save możemy zaznaczyć Disk Label, aby w menu Komputer widzieć nazwę wirtualnego dysku. • W zakładce Options zaznaczamy Do not create backup file when saving disc image.

Naciskamy przycisk Start RAMDisk

Teraz możemy zainstalować odtwarzacz plików muzycznych -
Foobar2000.
Instalacja przebiega standardowo, z tym że
jako miejsce docelowe instalacji wybieramy przestrzeń we wcześniej utworzonej przez program RAMDisk wirtualnej partycji.


W oknie Optional Features możemy poodznaczać niepotrzebne nam rzeczy. Ja odznaczam:

 • Standard DSPs
 • Equalizer DSP
 • ReplayGain ScannerPo instalacji wybieramy odpowiadającą nam skórkę. Można to później zmienić. Ja wybieram prostą Album List + Properties (tabbed).

Do folderu
foobar2000 -> components kopiujemy niezbędne wtyczki, w naszym przypadku foo_out_ks.dll i ew. WASAPI. W razie potrzeby uruchomienia takich plików jak np: Monkey Audio, czy innych których Foobar natywnie nie obsługuje potrzebne wtyczki znajdziemy na tej stronie: link

Wtyczki są widoczne w
File -> Preferences -> Components po restarcie odtwarzacza.

Po restarcie klikamy zakładkę
Library i wskazujemy domyślny folder lub foldery z muzyką. W naszej konfiguracji będzie to folder utworzony przez program RAMDisk, gdyż to z tej lokalizacji będziemy odtwarzać pliki.

KONFIGURACJA ODTWARZACZA FOOBAR2000: Zakładka File -> Preferences

Jeżeli posiadamy wtyczkę WASAPI wybieramy
Components -> przycisk Install -> folder foobar2000 -> Components, zaznaczamy odpowiednią wtyczkę i naciskamy Otwórz. W ponownie otworzonym oknie Components zaznaczamy nieznaną wtyczkę i klikamy przycisk Apply, po czym w nowym oknie OK.


Nastąpi restart programu.

Teraz możemy dokonywać ustawień foobara pod kątem odtwarzania. Stroną wizualną odtwarzacza tutaj się nie zajmujemy.
Wszystkie ustawienia dźwięku odbywają się w zakładce
File -> Preferences -> Playback, a zatwierdzane są przyciskiem Apply.

1. Ustawienia odtwarzania: File -> Preferences -> Playback:

 • Source Mode i Processing ustawiamy na none
 • Zaznaczamy Cursor follows Playback i Playback follows Cursor

Zatwierdzamy przyciskiem Apply.


2. Ustawienia wyjścia: File -> Preferences -> Playback -> Output

 • W rozwijanym polu Device zaznaczamy używane przez nas urządzenie audio wraz z wybranym sterownikiem. W moim przypadku jest to konwerter USB - SPDIF ze sterownikiem KS. KS: USB-SPDIF V 1.02

Wybrałem sterowniki KernelStreaming gdyż dzięki nim osiągam bitperfect pomijając systemowy mikser windowsa. Mając zainstalowane inne sterowniki, jak WASAPI lub ASIO można eksperymentować wybierając pomiędzy nimi i zdecydować się na te które umożliwią najlepszy dźwięk w naszej konfiguracji sprzętowej.


 • Przy wyborze KS, czy też WASAPI w tej samej zakładce ustawiamy bufor Buffer Lenght na jak najniższy, a Output Data Format na taką wartość jaką maksymalnie obsługuje posiadana karta dźwiękowa/konwerter.

Zatwierdzamy przyciskiem Apply.

Jedno słowo co do wielkości bufora. Różne są zdania na temat jego wpływu na dźwięk, ja dla spokoju sumienia ustawiam go najniżej jak się da. Gdy jednak pojawią się przerwy lub trzaski podczas odtwarzania bufor trzeba trochę zwiększyć.


3. Integracja plików: File -> Preferences -> Shell Integration

 • Zaznaczamy Set as the Default Audio CD Player jeżeli chcemy aby to był nasz domyślny odtwarzacz płyt CD
 • Zaznaczamy Folder Context Menu. Spowoduje to, że po kliknięciu prawym klawiszem myszy na folder z plikami audio będziemy mogli wybrać akcję dla foobara • Naciskamy: Manage File Type Associations i zaznaczamy rodzaj plików które chcemy żeby Foobar odtwarzał. Ja zaznaczam wszystkie - Associate All.Na koniec zatwierdzamy Apply i OK żeby zamknąć okno konfiguracji.

Po dokonaniu wszystkich konfiguracji otwieramy panel sterowania programu
RAMDisk i wchodzimy w zakładkę Load/Save, naciskamy przycisk Save Disc Image Now, a także zaznaczamy Load Disk Image at Startup. Należy pamiętać że taką czynność należy wykonać po każdej zmianie ustawień Foobara.


KONFIGURACJA ASHAMPOO CORE TUNER:

Kiedy już mamy skonfigurowany odtwarzacz, i ustwienia są zapamiętane przez program RAMDisk możemy przystąpić do ustawień programu
Ashampoo Core Tuner. Aby to zrobić uruchamiamy program Foobar2000, a następnie Ashampoo Core Tuner. Wszystkie pozostałe aplikacje zamykamy, oprócz RAMDisk rzecz jasna.
W oknie programu Ashampoo Core Tuner wybieramy zakładkę
Ustawienia, a w niej Główne. Odznaczamy wszystkie kwadraciki. Następnie w tej samej zakładce naciskamy przycisk Konfiguruj i też odznaczamy wszystko.


Przechodzimy do zakładki Procesy. Są w niej widoczne wszystkie obecnie wykonywane procesy systemu Windows i pozostałych działających programów. Nas interesuje taka konfiguracja aby program Foobar2000 miał przyznany dla siebie osobny rdzeń procesora i zwiększony priorytet. Dlatego klikamy na foobar2000.exe zaznaczając ten proces, i na górnym pasku, z listy wyboru priorytetów wybieramy Bieżący, a w polu Maska CPU odznaczamy wszystkie widoczne rdzenie oprócz pierwszego. Tą operację powtarzamy dla każdego widocznego procesu, z tym że dla każdego pozostałego poza foobarem wybieramy priorytet niski, i ODZNACZAMY rdzeń numer jeden. Po konfiguracji powinno to wyglądać tak:


Procesy których zmiana jest zablokowana zostawiamy jak są.
Po dokonaniu zmian można zamknąć program, działa on w tle i jest widoczny w zasobniku. Po takich ustawieniach programu Ashampoo Core Tuner uruchamiamy go tylko wtedy gdy planujemy odtwarzać muzykę z Foobara. W przypadku gdy zamierzamy wykonywać inną czynność na komputerze, np oglądać film używając innego odtwarzacza program definitywnie zamykamy wywołując go z zasobnika, klikając prawym klawiszem i wybierając Wyjście.

Teraz pozostaje posłuchać czy dokonane zmiany przyniosły porządany efekt. U mnie różnica w odbiorze dźwięku z odtwarzacza ze standardowymi ustawieniami, a skonfigurowanego w/g powyższej instrukcji jest diametralnie różna na korzyść tej drugiej wersji.

ODTWARZANIE:

Aby odtworzyć pliki muzyczne kopiujemy folder z muzyką której chcemy posłuchać do folderu utworzonego przez program RAMDisk w pamięci RAM. Powinien wtedy ukazać się on w Foobarze w oknie Album List, i tam już standardowo uruchamiamy odtwarzanie wybierając Play, lub w inny ulubiony sposób.
Oczywiście kopiujemy tylko bierzącą playlistę (płytę), a nie cały folder z muzyką. Ilość przestrzeni w pamięci RAM jest ograniczona. Aby odsłuchać następnego albumu (folderu) poprzedni trzeba usunąć, aby nie zapychać niepotrzebnie pamięci RAM.

Po pierwszym włączeniu odtwarzania za pośrednictwem wtyczki KernelStreaming pojawi się jednorazowy komunikat że wtyczka jest eksperymentalna i używana na własne ryzyko. Należy to zaakceptować i jeszcze raz włączyć odtwarzanie.

"Kernel streaming output is EXPERIMENTAL, use it at your own risk; using it may lead to system instability on certain configurations. If you encounter any problems while using kernel streaming output, please switch back to DirectSound output."


Może taki sposób odtwarzanie nie jest najwygodniejszy, ale gwarantuję że zamienia PC-ta w całkiem niezłe źródło. A na pewno dźwięk nie ustępuje temu co słyszymy ze znanego odtwarzacza za 99 €.Home | Hardware | Optymalizacja Komputera | Odtwarzanie Audio | Odtwarzanie Video | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego